جزوه مالکیت در اقتصاد اسلامی

برنامه جزوه بان
برنامه جزوه بان

دانلود رایگان جزوه مالکیت در اقتصاد اسلامی مطابق با کتاب دکتر سید رحیم توکل در قالب فایل word

درباره جزوه

خلاصه ای که از این کتاب برای شما تهیه کرده ایم توسط محمد واعظ معروفی در 13 صفحه تهیه شده است که تمامی نکات مهم این درس را بیان کرده است.

خلاصه مالکیت در اقتصاد اسلامی با فرمت doc تهیه شده است که می توانید ان را ویرایش نمایید.

در زیر یک صفحه از جزوه را برای شما قرار داده ایم:

مقدمه

يكي از مهمترين عرصه هاي زندگي بشر ، مقوله اقتصاد و پيشرفت هاي اقتصادي است كه تاثير به سزايي در شكوفايي و بالندگي جوامع دارد. فقر و ركود اقتصادي تبعات زيان باري براي يك جامعه در پي دارد .ضعف اقتصادي پويايي ، رشد و تعالي فرد و جامعه را متوقف ساخته و مانع باروري انديشه هاي بلند و متعالي مي گردد. اسلام به عنوان يك دين جامع و فراگير توجه ويژه اي به مقوله اقتصاد دارد. اقتصاد اسلامي به عنوان اقتصادي دانش مدار و پويا، توان بالقوه اي براي پيشرفت در بين مسلمين به شمار مي آيد.

تجربه چهار قرن نخستين مسلمان نشان مي دهد كه اسلام افزون بر اين كه طرفدار رشد و تمدن است توانايي اين كار را هم دارد به طوري كه ويل دورانت مي گويد: تمدني شگفت انگيزتر از تمدن اسلامي وجود ندارد، اگر اسلام طرفدار ثبات و جمود و يك نواختي مي بود بايد جامعه را در همان حد اول جامعه عرب نگاه مي داشت. در نظام اقتصادي اسلام افزون بر اين كه تامين رفاه عمومي و زدودن فقر از سطح جامعه از اهداف نظام به شمار مي رود، رسيدن به اقتدار و استقلال اقتصادي نيز مستلزم وجود اقتصادي شكوفا و در حال رشد است.

تصور برخي از دين اسلام اين است كه آموزه هاي اين دين پيروان خود را به آخرت گرايي و گريز از دنيا دعوت كرده است و همين را سبب عقب ماندگي كشورهاي اسلامي دانسته اند. اين در حالي است كه آيات و روايات فراوان و سيره پيشوايان معصوم نيز سعادت اخروي را از مسير دنيا معرفي كرده و براي رفاه دنيوي انسانها در كنار سعادت آخرت آنها برنامه ريزي نموده است. به طورمثال: خداوند كساني كه از نعمت هاي او جلوگيري مي كنند سرزنش مي كند و مي فرمايد:  قل من حرم زينه الله التي اخرج لعباده و الطيبت من الرزق-  اي پيامبر بگو: زيورهايي را كه خدا براي بندگانش پديد آورده، و نيز روزيهاي پاكيزه را چه كسي حرام گردانيده؟

 

ويژگي هاي اقتصاد اسلامي

روش اقتصادي اسلام بر سه اصل مهم استوار است و به كمك همين اصول از اقتصاد سرمايه داري و سوسياليستي متمايز مي گردد:

اعتقاد به مالكيت خصوصي و عمومي

بر خلاف نظام اقتصادي سرمايه داري و سوسياليستي در اسلام انواع مختلف مالكيت همزمان و با هم قابل قبول است . زيرا از ديدگاه اسلام مالكيت خصوصي ، عمومي و دولتي قابل پذيرش و معتبر است.

اطلاعات فایل دانلودی

  • نام فایل: جزوه مالکیت در اقتصاد اسلامی
  • فرمت فایل: doc (ورد)
  • تعداد صفحات: 13
  • نوع جزوه: تایپ شده

این جزوه به صورت رایگان برای شما تهیه شده است که می توانید از لینک زیر دانلود نمایید.

دانلود جزوه با لینک مستقیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هشت =